پاییز و زمستانترفند دوخت

پارچه چرم و 13 ترفند عالی برای دوخت

یکی از جذاب ترین و خاص ترین پارچه های زمستانه، پارچه چرمی می باشد. این پارچه می تواند لباس های زمستانه شگفت انگیزی برای شما به وجود بیاورد. استفاده از پارچه چرمی برای دوخت و دوز لباس های زنانه همواره مورد توجه خانم های شیک پوش است. شاید شما هم به دوختن لباس چرم با چرخ خیاطی خانگی خودتان فکر کرده باشید. یکی از سوالات رایج مطرح شده این است که آیا می توان با چرخ خیاطی معمولی پارچه چرم دوخت؟ ما اینجاییم تا به شما بگوییم این کار شدنی است.

هر چرخ خیاطی خانگی که کیفیت مناسبی داشته باشد، از پس پارچه های چرم هم بر می آید. شما باید در قسمت تنظیمات، تغییرات ساده ای را انجام دهید تا چرخ خیاطی برای دوخت این پارچه آماده شود.  یکی از ترفندهای دوخت پارچه چرمی، تغییر دادن پایه دوخت چرخ خیاطی به پایه مخصوص چرم است.

 

یکی دیگر از موارد کاهش اصطکاک پایه چرخ با پارچه چرمی می باشد. همچنین طول دوخت ها نیز باید در طی دوخت تغییر کند. استفاده از سوزن مناسب نیز اهمیت فراوانی برای دوخت پارچه های چرمی دارد. برای اتصال الگوها به پارچه چرمی از سوزن استفاده نکنید. چرا که جای سوزن روی پارچه باقی می ماند؛ به این منظور می توانید از وزنه های مخصوص استفاده کنید.

برش پارچه های چرمی را با استفاده از کاتر انجام دهید. تخته برش می تواند یک وسیله کاربردی برای دوخت پارچه های چرمی باشد.  در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین ترفندها برای دوخت پارچه چرم را به شما آموزش دهیم.

پایه دوخت چرخ خیاطی تان را به پایه مخصوص پارچه چرم تغییر دهید

خوب است بدانید که پایه های معمولی ممکن است به پارچه بچسبند. چسبیدن پایه به پارچه از حرکت پارچه در حین دوخت جلوگیری می کند. خبر خوب این است که برای حل این مشکل یک راه حل ساده وجود دارد. شما می توانید از پایه های تفلون و یا پایه های غلتکی استفاده کنید. هر دوی این پایه ها به حرکت سریع و راحت پارچه چرم در حین دوخت کمک خواهند کرد.

ترفند های دوخت پارچه چرم | پارچه نگار

اصطکاک پایه با پارچه چرم را کاهش دهید

اگر نمی توانید از پایه مناسب چرم استفاده کنید، برای حرکت سریع تر پارچه چرم زیر چرخ می توانید به دو طرف پارچه در حین کار پودر بچه بپاشید. استفاده از پودر بچه سبب می شود که پایه چرخ به پارچه نچسبد.

همچنین می توانید در رو و زیر پارچه در حین دوخت کاغذ نازک قرار دهید. این ترفند نیز به حرکت سریع پارچه زیر چرخ کمک می کند.

یکی دیگر از راه های کاهش اصطکاک پایه و سطح پارچه استفاده از روغن چرخ است. شما بایستی مسیر دوخت را با روغن چرخ ، روغن کاری کنید. در این حالت اصطکاک پایه و پارچه کم می شود.

خرید پارچه چرم مصنوعی

طول کوک ها در دوخت را تغییر دهید

از آنجایی که سوزن مخصوص چرم در آن حفره ایجاد می کند، به همین دلیل نباید اندازه بخیه ها را کوچک در نظر بگیرید. برای دوخت پارچه چرم از بخیه های دوخت طولانی تر نسبت به حالت معمول استفاده کنید. معمولا طول 3.5 میلی متر برای بخیه روی پارچه چرم مناسب است. البته شما می توانید از هر طول بخیه ای که می خواهید استفاده کنید.نحوه ی دوختن پارچه چرم

در نظر داشته باشید طول بخیه بایستی بیشتر از طول بخیه های معمول باشد. پیشنهاد می کنیم که قبل از دوخت خود روی یک قطعه پارچه بخیه و نوع نخ را تست کنید. در این میان دقت کنید که کشش نخ زیاد نباشد.

از سوزن مناسب پارچه چرم استفاده کنید

شما بایستی سوزن های معمولی چرخ خیاطی تان را با سوزن های مختص چرم دوزی تعویض کنید. سوزن چرم یک سوزن سنگین با نوک مخصوص است. طراحی این سوزن ها به گونه ای است که سبب می شوند پارچه چرم به راحتی سوراخ شود. (شما باید به دنبال یک بسته سوزن با لیبل چرم (leather) باشید.)

سوزنی که برای دوخت پارچه چرم به کار می رود بایستی بسیار تیز و برنده باشد. به طوری که با فرو رفتن درون پارچه یک شکاف کوچک ایجاد کند. سپس نخ مخصوص از این شکاف عبور کند و دوخت روی کار ایجاد شود. هرچه تعداد لایه های روی هم چیده شده پارچه بشتر باشد بایستی نوک سوزنن ظریف تر باشد. نوک ظریف تر سوزن سبب کم شدن سطح تماس و افزایش فشار وارد بر سطح پارچه می شود. در نتیجه پارچه راحت تر سوراخ می شود. سوزن های متداول مورد استفاده برای چرم اغلب شماره های 11، 14 و 16 هستند.سوزن مناسب دوخت

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که از شکستن سوزن در حین کار روی نواحی ضخیم پارچه تعجب نکنید. پس همیشه ابزار اضافی در دسترس داشته باشید.


مقاله مرتبط: 7 ایده جذاب با پارچه چرم برای پاییز و زمستان 20/21 + عکس


انتخاب نخ مناسب برای پارچه چرم

زمانی که می خواهید یک پارچه چرم بدوزید به هیچ عنوان از نخ پنبه ای استفاده نکنید. علت این است که مواد موجود در چرم نخ را در طول زمان از بین می برد و باعث افت کیفیت نخ می شود. در عوض می توانید از نخ های پلی استر و نایلون استفاده کنید. نخ های مصنوعی، به ویژه نخ پلی استر، قوی تر و با دوام تر هستند.انتخاب نخ مناسب دوخت

شما همچنین می توانید از نخ های ضخیم تر برای دوخت بخیه های روی کار استفاده کنید. استفاده از این نخ ها چندان ضروری نیست اما به زیبایی ظاهر کار شما کمک زیادی خواهد کرد.

کشش نخ حین دوخت

کم یا زیاد شدن کشش نخ چرخ خیاطی یکی از عواملی است که ممکن است سبب ایراد در ظاهر کار شود. اگر در حین کار مدام با نخ پارگی رو به رو می شوید و یا بخیه روخت روی پارچه جا می اندازد، در کشش نخ دچار مشکل شده اید. در این حالت بایستی کشش نخ را تنظیم کنید.

معمولا وقتی که تعداد لایه های پارچه چرم مورد استفاده شما بیشتر شود بایستی کشش نخ را کم کنید. همچنین اگر در حین دوخت دائما نخ چرخ خیاطی پاره شد، باید کشش نخ را تنظیم کنید.

قیمت پارچه چرم پالتویی

از چسب استفاده کنید

پیش از دوخت قطعات چرم به هم دیگر مرسوم است که این قطعات محکم کنارهم دیگر قرار بگیرند. این نکته را به خاطر داشته باشید که بر خلاف سایر پارچه ها، برای پارچه چرم نمی توانید از سوزن استفاده کنید. زیرا استفاده از سوزن برای اتصال قطعات روی چرم یک سوراخ دائمی ایجاد می کند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، بجای استفاده از سوزن، پیش از دوختن دو لایه را با استفاده از چسب دو طرفه به هم وصل کنید. همچنین می توانید از گیره کاغذ یا گیره مو هم استفاده کنید.

استفاده از چسب دو طرفه در دوخت پارچه

استفاده از چسب دو طرفه در دوخت پارچه

استفاده از چسب یک روش استاندارد برای دوخت منسوجات چرمی است. اگر به داخل درز کالاهای چرمی که به صورت تجاری تولید شده اند نگاه کنید، حتما اثر چسب را مشاهده خواهید کرد.

همیشه در ابتدای کار آزمایش کنید

اشتباه در دوخت چرم جبران ناپذیر است. هر کوکی که روی چرم زده می شود، یک اثر دائمی روی پارچه ایجاد خواهد کرد. در نتیجه به راحتی نمی توان اشتباهات دوخت روی چرم را اصلاح کرد. به همین دلیل باید از تکه های چرم ضایعاتی برای تست نخ، طول بخیه، کشش و عملکرد کلی چرخ خیاطی استفاده کنید. با این کار مطمئن خواهید شد که پیش از شروع کار در مسیر درستی قرار داردید.

یک برنامه ریزی خوب داشته باشید

چرخ خیاطی مناسب دوخت چرم

اکثر چرخ خیاطی های خانگی نمی توانند چند لایه چرم قرار گرفته روی همدیگر را بدوزند. پس برای دوخت چرم در منزل کاری را انتخاب کنبد که ساده باشد. محصول انتخابی شما بایستی جزئیات و مناطق حجیم کمی داشته باشد.

اغلب چرخ خیاطی های خانگی تا حداکثر 3 لایه چرم با ضخامت متوسط را پشتیبانی می کنند. در نتیجه پیش از انتخاب الگو بایستی به ضخامت لایه های آن دقت کنید.

نحوه استفاده از چرخ صنعتی برای دوخت پارچه چرم

امکان دوخت پارچه چرم مصنوعی با استفاده از چرخ خیاطی صنعتی وجود دارد. فرایند دوخت پارچه چرمی با چرخ صنعتی به آسانی انجام می شود. نکته دوخت با چرخ خیاطی صنعتی است است که فشار پایه چرخ خیاطی را کاهش دهید. با کم کردن فشار پایه چرخ خیاطی، دوختی تمیز و عالی خواهید داشت؛ همچنین پارچه شما هم آسیب نمی بیند.

 نکته ای عالی برای یک دوخت تمیز

پارچه چرمی پارچه ای است که جای دوخت روی آن باقی می ماند. به همین دلیل در صورتی که دوختی به اشتباه انجام شود، جای سوزن روی پارچه می ماند. به همین دلیل زمانی که سر حال و با حوصله بودید به سراغ دوخت پارچه چرمی بروید. برای اینکه دوختی راحت داشته باشید، کشش نخ را کمتر کرده و همچنین طول دوخت را افزایش دهید.

اتصال الگو به پارچه چرمی

جای سوزن روی چرم می ماند. به همین دلیل نباید الگو را با استفاده از سوزن روی چرم فیکس کنید. برای قرار دادن الگو روی چرم، از وزنه های مخصوص خیاطی استفاده کنید. این وزنه ها را روی تکه های الگو می توانید قرار دهید.

 کاتر؛ انتخابی مناسب

برای برش پارچه چرم بهتر است که از کاتر یا تیغ جراحی استفاده کنید. یکی دیگر از ابزارهای پیشنهادی، استفاده از تخته برش می باشد.

سخن آخر

چرم یکی از پارچه های خاص و با کیفیت زمستانه است. با این پارچه می توانید ایده های جذابی مانند دوخت انواع کت و پالتوهای زمستانه را اجرایی کنید. دوخت چرم به دقت بالایی احتیاج دارد. همچنین پیش از شروع دوخت لباس های چرم، باید نکات و ترفند دوخت این پارچه را بدانید تا دوختی تمیز و عالی داشته باشید. در این مطلب 13 ترفند کاربردی برای دوخت چرم را بیان کردیم.

یکی از نکات مهم در دوخت چرم استفاده از سوزن مناسب می باشد. سوزن مناسب برای دوخت چرم سوزن شماره 11، 14 و 16 می باشد. دقت داشته باشید که الگوها را اصلا با سوزن به چرم متصل نکنید. چرا که جای سوزن روی پارچه می ماند. برای دوخت چرم با چرخ خیاطی صنعتی باید فشار پایه چرخ خیاطی را کاهش دهید.

برای دوخت لباس های چرمی باید از نخ مخصوص چرم استفاده کنید. نخ های پنبه ای برای دوخت لباس های چرمی پیشنهاد نمی شوند. در عوض می توانید از نخ های پلی استر و نایلون برای دوخت لباس های چرمی خود استفاده کنید. در حین دوخت باید به کشش نخ نیز توجه کنید. اگر در زمان دوخت لباس چرمی نخ پاره شد، کشش نخ مشکل دارد و باید آن را تنظیم کنید. برای برش بهتر است که از کاتر استفاده کنید. همچنین پیش از شروع دوخت روی تکه های پارچه مواردی مانند کشش، تست نخ و غیره را آزمایش کنید. برای مطالعه نکات بیش تر و ترفندهای دوخت چرم می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

منابع: www.brooklyncraftcompany.com ،www.sewessential.co.uk/

4.2/5 - (104 امتیاز)

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا