پارچه شناسی

انواع پارچه ساتن و هر چه باید در مورد آن بدانید

پارچه ساتن یکی از جذاب ترین پارچه هایی است که همیشه افراد را به یاد درخشندگی و لطافت می اندازد. این پارچه با داشتن تاریخچه ای طولانی، یکی از خاص ترین و پرکاربردترین پارچه های موجود است. تنوع بالای مدل های مختلف آن نیز باعث شده است بتوانید از انواع پارچه ساتن برای دوخت لباس های مختلفی استفاده نمایید. از این پارچه متفاوت و جذاب برای دوخت لباس مجلسی، لباس خواب، اکسسوری منزل و آستر لباس های مختلف استفاده می شود. رنگبندی فوق العاده و لطافتی که هنگام لمس آن به پوست شما منتقل می شود، از دلایلی است که آن را به یک پارچه پرطرفدار تبدیل کرده است.

بسته به اینکه قصد دارید با این پارچه چه لباسی طراحی کنید، به یکی از انواع پارچه ساتن نیاز دارید. مدل های مختلف این پارچه از نظر ضخامت، ایستایی و کیفیت با هم متفاوت هستند. به عنوان مثال پارچه ساتن آمریکایی برای دوخت لباس های مجلسی ساده مناسب است. در مقابل معمولا از پارچه ساتن ال ایکس برای دوخت لباس های سنگدوزی شده و حتی آستر لباس استفاده می شود. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند بیشتر با انواع پارچه ساتن و کاربردهای هر یک آشنا شوید.

خرید پارچه ساتن آمریکایی

پارچه ساتن چیست؟

بد نیست آشنایی با انواع پارچه ساتن را، با این سوال آغاز کنیم که پارچه ساتن چیست. در واقع ساتن، نام نوع بافت این پارچه است. پارچه های مختلفی وجود دارند که با بافت ساتن تولید می شوند. پارچه ساتن مورد نظر ما، پارچه ای صیقلی و نرم است. در تولید آن معمولا از الیاف ابریشم، پنبه، پلی استر و استات استفاده می شود. این الیاف با روشی به نام بافت ساتن در هم تنیده می شوند. در این مدل بافت نخ پود روی 3 تا 7 نخ تار قرار می گیرد و بعد زیر تار دیگری می رود.

پارچه ساتن چیست؟ | پارچه نگارتقریبا سه مدل بافت ساتن وجود دارد که در آن تعداد الیاف کم و زیاد می شود. این تغییر تاثیر مستقیمی بر ایستایی و ضخامت انواع پارچه ساتن دارد. پارچه ساتن با درخشندگی سطح رویی و مات بودن داخل پارچه شناخته می شود. برای آشنایی بیشتر با مدل های مختلف و پرکاربرد این پارچه، مطالعه ادامه مطلب برای شما سودمند خواهد بود.

آشنایی با انواع پارچه ساتن

انواع پارچه ساتن با توجه به الیاف به کار رفته در آنها و ضخامتی که دارند، مشخص می شوند. کیفیت و کاربرد هر کدام نیز با دیگری متفاوت است. آشنایی با مدل های مختلف پارچه ساتن به شما کمک می کند به راحتی ساتن مورد نیاز خود را شناسایی و تهیه نمایید.

پارچه ساتن آمریکایی

پارچه ساتن آمریکاییساتن آمریکایی یکی از پرکاربردترین انواع پارچه ساتن است. این پاچه از الیاف پلی استر تولید شده و وزن و ضخامت بالایی دارد. به همین دلیل آبرفت نداشته و یکی از بهترین گزینه ها برای دوخت مانتو و کت و شلوار زنانه محسوب می شود. البته بیشترین کاربرد این پارچه در طراحی و دوخت لباس عروس و انواع لباس مجلسی است. بافت لطیف و درخشندگی اندک این پارچه هنگام لمس حسی فوق العاده به شما خواهد داد. ساتن آمریکایی در دسته پارچه های آهاردار با چروک پذیری اندک قرار می گیرد. این پارچه انعطاف ندارد اما کیفیت بالای آن باعث شده است بتوانید از آن در دوخت لباس های تنگ و کاملا چسب استفاده نمایید.

پارچه ساتن ال ایکس

پارچه ساتن ال ایکساگر در میان انواع پارچه ساتن به دنبال مدلی سبک و بادوام برای استفاده به عنوان آستر هستید، پارچه ساتن ال ایکس برای شما مناسب است. این مدل از ساتن، جزو مدل های کاربردی و بادوام است. معمولا از این پارچه به عنوان آستر پارچه های مجلسی نفیس استفاده می شود. اما شما می توانید از آن برای دوخت لباس های مختلف نیز استفاده کنید. انواع شومیز، تاپ و پیراهن های شب ساده جزو مواردی هستند که با این پارچه طراحی می شوند. درخشندگی و انعطاف پذیری بالای آن، ویژگی هایی است که ساتن lx را به یک گزینه محبوب تبدیل کرده است. دوام بالا و لطافت دلپذیری آن را نیز نمی توانید نادیده بگیرید. این پارچه در رنگبندی بسیار متنوعی تولید می شود.

قیمت پارچه ساتن ال ایکس

پارچه ساتن آنتیک

پارچه ساتن آنتیک ابریشمی فیروزه ای

در تولید این پارچه خاص و نفیس معمولا از الیاف ابریشم استفاده می شود. به همین دلیل درخشندگی این پارچه معمولا بسیار بیشتر از ساتن های معمولی است. در تولید این پارچه از الیاف ابریشمی ریسیده شده و ناهموار استفاده می شود. در نتیجه در هنگام لمس نیز ناهمواری هایی بر روی پارچه قابل لمس است. پارچه ساتن آنتیک مانند سایر مدل های ساتن، زیردستی صاف و صیقلی ندارد. ایستایی آن متوسط است و اندکی آهار دارد. به همین دلیل معمولا برای دوخت لباس مجلسی با دامن های چین دار از آن استفاده می شود.  با توجه به داشتن الیاف ابریشم طبیعی، این پارچه در دسته پارچه های قابل بازیافت قرار می گیرد.

ساتن استات

ساتن استاتاین پارچه کاملا از الیاف مصنوعی و پلی استر تولید می شود. اما درخشندگی آن مشابه ساتن آنتیک و پارچه هایی است که دارای الیاف ابریشمی هستند. این پارچه بسیار سبک بوده و یکی از بهترین انواع پارچه ساتن برای استفاده به عنوان آستر لباس محسوب می شود. قیمت آن نیز در مقایسه با سایر مدل های ساتن بسیار مقرون بصرفه است. با توجه به درصد بالای الیاف مصنوعی در تولید این پارچه، می توانید آن را تا مدت ها پوشیده و از دوام آن لذت ببرید.

مشاهده رنگبندی پارچه ساتن مرلین

پارچه ساتن بارونت

در میان انواع پارچه ساتن، ساتن بارونت یکی از جذاب ترین مدل های آن به حساب می آید. از کیفیت های مختلف این پارچه برای تولید کفش باله و کفش های پاشنه بلند زنانه استفاده می شود. این پارچه براق برای دوخت لباس عقد و حتی لباس عروس نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید پارچه ساتن بارونت از الیاف ابریشم و پنبه استفاده می شود. به همین دلیل این پارچه به عنوان یکی از مرغوب ترین مدل های ساتن نیز شناخته می شود. اگر به دنبال پارچه ای برای دوخت روبالشتی ساتن و ابریشم هستید، این پارچه را فراموش نکنید.

ساتن پشت کرپ

پارچه ساتن پشت کرپ در میان انواع پارچه ساتن می درخشد. این پارچه همانطور که از نامش مشخص است، دو رو محسوب می شود. روی اصلی آن یک ساتن درخشان و زیبا است. داخل آن نیز از جنس کرپ بوده و جلوه ای کاملا مات دارد. این ویژگی به شما کمک می کند بتوانید لباس های جذابتری با این پارچه دو رو طراحی کنید. ایستایی این پارچه اندک بوده و مشخصاتی مشابه پارچه کرپ دارد. پارچه ساتن پشت کرپ برای دوخت پیراهن های کوتاه و انواع شومیز زنانه بسیار مناسب است.


حتما بخوانید: پارچه سیلک و پارچه ساتن چه تفاوتی با هم دارند؟


ساتن دوشس

همانطور که از نام این پارچه پیداست، یک پارچه ساتن خاص مخصوص خانواده های سلطنتی در گذشته بوده است. این پارچه نسبت به انواع پارچه ساتن، تعداد نخ های بیشتری در بافت خود دارد. ساتن دوشس بسیار ظریف و لطیف است و اغلب برای دوخت لباس های عروس و پیراهن های شب ساده مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه لوکس نسبت به سایر مدل های ساتن وزن بیشتر و در نتیجه ریزش بیشتری نیز دارد. اگر به دنبال مدلی از ساتن هستید که براق نباشد، این پارچه برای شما مناسب است.

پارچه ساتن چارموز

Charmeuse در زبان فرانسوی به معنای جذاب است. این مدل پارچه ساتن به دلیل ظاهر درخشان و ایستایی که دارد، یکی از جذاب ترین پارچه های برای دوخت لباس های زنانه است. به همین دلیل بیشترین کاربرد پارچه ساتن چارموز در دوخت مدل های دراپه دار است. سطح این پارچه براق و داخل آن کاملا مات است. ساتن چارموز معمولا از الیاف ابریشم، پلی استر یا ابریشم مصنوعی ساخته شود. ویژگی ها و روش نگهداری این پارچه کاملا مشابه مدل های ساده و کلاسیک پارچه ساتن است.

ساتن چکشی

ساتن مجلسی سبز

Hammered ساتن را می توان به عنوان متفاوت ترین ساتن در میان انواع پارچه ساتن در نظر گرفت. این پارچه از نظر ظاهری با تمام ساتن های صاف و صیقلی متفاوت است. سطح آن دارای طرح هایی است که به آن شکل چکشی یا کوبیده می دهد. شاید بتوان به آن ساتن طرح دار نیز گفت. ویژگی های آن کاملا با سایر مدل های ساتن برابر است. اما ظاهر آن به دلیل داشتن ناهمواری و ایجاد سایه روشن، بسیار متمایز و جذاب است.

پارچه ساتن پلیسه

پارچه ساتن پلیسهپارچه ساتن پلیسه یا آجدار (ribbed) نیز مانند پارچه ساتن چکشی، یکی از خاص ترین مدل های پارچه ساتن است. در تولید این مدل پارچه می توان از انواع پارچه ساتن استفاده کرد. هرچند معمولا پارچه های ساتن نازک و ریزش دار برای تولید این پارچه مورد استفاده قرار می گیرند. از ساتن پلیسه برای دوخت لباس های مختلفی استفاده می شود. با توجه به اینکه در سال های اخیر پارچه های پلیسه طرفداران بسیاری پیدا کردند، این پارچه می تواند برای شما یک لباس شیک و متفاوت بسازد. شومیز و دامن های طراحی شده با این پارچه را می توانید در استایل روزمره و رسمی خود جای دهید.

برای مشاهده رنگبندی پارچه ساتن آمریکایی کلیک کنید

 

6 ترفند برای دوخت انواع پارچه ساتن

نکات دوخت انواع پارچه ساتن

تا این قسمت سعی کردیم شما را با معروف ترین و پرکاربردترین مدل های پارچه ساتن آشنا کنیم. با توجه به اینکه این پارچه به طور کلی لغزنده است، ممکن است در دوخت آن دچار مشکل شویم. در ادامه قصد داریم به بیان چند ترفند کاربردی برای دوخت انواع پارچه ساتن بپردازیم. این ترفندها روند دوخت مدل های مختلف ساتن را برای شما آسان تر خواهند کرد.

برای دوخت انواع پارچه ساتن یک قیچی تیز تهیه کنید

برای دوخت ساتن نیاز به قیچی و سوزن تیز دارید. نباید فراموش کنید که این پارچه به سرعت نخ کش می شود. در نتیجه قیچی و سوزن کند می تواند به راحتی به آن آسیب برساند.

تنها یک لایه از پارچه ساتن را برش دهید

قرار دادن چند لایه از پارچه های لغزنده بر روی یکدیگر در هنگام الگو کشی، احتمال خطای شما را افزایش می دهد. بهتر است هر بار در هنگام الگو کشی تنها یک لایه را برش دهید.

از کشیدگی پارچه جلوگیری کنید

انواع پارچه ساتن به دلیل بافت خاصی که دارند، در برابر فشار مقاوم نیستند. به همین دلیل توصیه می شود با این پارچه لباس تنگ دوخته نشود. برای اطمینان هنگام الگو کشی بهتر است 1-2 سانتیمتر فضای اضافه برای درزها در نظر بگیرید.

به جهت پارچه توجه کنید

انواع پارچه ساتن درخشندگی خاص خود را دارند. در نتیجه اگر هنگام الگو کشی به جهت این درخشش توجه نکنید، خواهید دید قسمت های مختلف لباس رنگ متفاوتی دارند.

کوک بندی را فراموش نکنید

ساتن پارچه ای لغزنده است و در هنگام دوخت می تواند برای شما دردسرهای متعددی ایجاد کند. توصیه می شود قبل از دوخت نهایی درزها، حتما کوک بندی انجام دهید. این کار تسلط شما را برای دوخت افزایش می دهد.

مراقب لکه ها باشید

هرچند ساتن به راحتی شسته می شود اما بهتر است مراقب لکه ها باشید. لک قطرات آب یا روغن تا شستشوی بعدی روی این پارچه می ماند. به همین دلیل بهتر است مراقب قطرات آب باشید.

منبع: sewguide.com

1.9/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا